top of page
  • Skolehjemsamarbejde

Er du et godt forbillede?Der er et kæmpe fokus på mobning - både på vores skoler og i vores samfund som helhed. Har du nogensinde tænkt på, at vi voksnes holdninger og måder at tale om andre på i høj grad påvirker børnene omkring os. Grålum Barneskole i Norge sendte følgende til alle forældrene. Måske kunne det også være godt stof til eftertanke for alle os her i Aalborg.

“DU - lærer dit barn at moppe når:

  • sidder ved middagsbordet og klager over en bekendts valg/ikke valg

  • du ligger henslængt i sofaen foran tv’et og kritiserer en deltagers opførsel

  • sidder med mobilen og negativt bemærker nogens udseende

  • sidder med avisen i hånden og latterliggør en med andre meninger end dine egne

  • irriterer dig over en anden chauffør i trafikken

  • himler med øjnene, når en nabo gør noget, du ikke er enig i

  • siger noget nedladende om dem med anderledes tro/race/syn end dit eget

  • bagtaler et andet familiemedlems økonomi, nyeste indkøb eller valg af ferierejsemål

  • viser med dit kropssprog, at du ikke kan lide en anden person”

Hmm.. listen rammer noget i mig. Om ikke andet, så er det en god påmindelse. Hvis vi vil have at vores børn skal blive mere tolerante, inkluderende og fleksible, starter det hos os selv. Vi er rollemodeller og børnene gør det, vi viser dem.

Hvis du har lyst til at læse mere om den norske skoles indsats, kan du gøre det her: https://www.nrk.no/ostfold/voksne-fikk-mobbebrev-i-skolesekken-1.12814189

#forældre

bottom of page