top of page
  • Skolehjemsamarbejde

Hvad kan du lave med de helt små børn under Corona-karantænen

Landsbyordningernes ledere og pædagoger i Aalborg Kommune tænker på de vuggestue- og børnehavebørn, der nu passes hjemme på grund corona. Det kan som forældre godt være en udfordring at arbejde hjemmefra samtidig med, at de små børn skal passes og leges med. Derfor kommer pædagogerne med gode udviklende ideer til lege og aktiviteter, vi alle kan være sammen om eller aktivere barnet med. Rigtig god fornøjelse


Alle legoklodser på gulvet og fantasien går i gang både for børn og voksne – og når der skal ryddes op igen, er det en god idé at sortere i farver – så opstår der en ny leg.


Lave en bilbane på gulvet og lave forskellige butikker rundt omkring (hvor plejer vi at købe ind mad/tøj/sko/ZOO/Leos legeland/MacDonalds) – få snak med barnet om – hvad gør vi i de forskellige steder, vi kommer.


Lege mor, far og børn – alle får en rolle og kan være med


Læse bøger – stille spørgsmål til barnet – hvad har vi læst og få en snak om bogen eller lave et lille skuespil (det elsker børn)


Lave et fælles maleri alle sammen på bordet – har man ikke store stykker papir kan man tape på bagsiden af små stykker og få et stort


Spille spil


Tegne/male/legeskrive


Lave puslespil


Find farver i hjemmet f.eks. gå hen til den blå sofa eller find en rød farve i huset osv.


Gem fingerbøl


fisk/fugl/koldt/varmt


Klippe i ugeblade og lave collager


Klippe påskepynt og forårsblomster – lave gækkebrev til hele familien


Rim og remser – synge sange (gerne digte)


Gå en tur i skoven / gå en tur ved vandet / gå i haven og feje og rive


Se en film sammen og snakke om den bagefter


Rydde op i legesager og skabe, børn vil gerne hjælpe med at rydde op, de vil gerne bidrage til fællesskabet


Hjælpe med at bage og lave mad – rengøring osv.


Have-, hus- eller naturbingo hvor barnet skal finde ting.



bottom of page